Cholesterol – dobry, gdy w normie

Cholesterol to ważna substancja w naszym ciele. Ale jak wiele innych –

np. mikroelementy takie jak sód, potas, czy witaminy – może być bardzo szkodliwy

po przekroczeniu ustalonych naukowo norm.

Normą dla ogólnego poziomu cholesterolu są wartości do 200 mg/dl (w innych jednostkach to 5,5 mmol/l). Co ciekawe, w naszym organizmie funkcjonują dwie odmiany tego składnika: HDL czyli odmiana prozdrowotna, można powiedzieć, oraz LDL, który dla zdrowia trzeba trzymać w ryzach. Bowiem jego wysokie stężenie grozi miażdżycą ze wszelkimi jej konsekwencjami. Blaszki miażdżycowe osiadają na ścianach naczyń krwionośnych, upośledzając funkcje wielu organów, w tym tak ważnych, jak mózg i serce.

W Polsce ilość chorób odmiażdżycowych jest porażająca – ale nie będziemy tu zajmować się statystyką.

Jak badać poziom cholesterolu?

Najpełniejszej wiedzy dostarcza tak zwany lipidogram. Wyniki badanie obejmują wtedy:

  • cholesterol całkowity,
  • cholesterol HDL (tzw. dobry cholesterol),
  • cholesterol HDL ( ten zły, który szkodzi i należy go trzymać w normie),
  • poziom trójglicerydów.

A dlaczego tyle badań?

Dlatego, że zakłócenia gospodarki cholesterolowej przebiegają różnie u rożnych osób. Można nie mieć podwyższonego poziomu cholesterolu, a mieć zbyt wysoki poziom trójglicerydów, i na odwrót. Frakcje HDL i LDL też dobrze jest mieć zbadane oddzielnie, bo w hipercholesterolemii duże znaczenie ma stosunek jednego rodzaju do drugiego – np. wysoki poziom całkowity, ale też wysoki poziom HDL jest mniejszym zagrożeniem dla zdrowia, niż niski poziom HDL, a wysoki LDL.

Skąd się biorą groźne nadwyżki cholesterolu?

Przyczyn jest wiele, jako że organizm ludzki w ogóle jest skomplikowany, co wszyscy wiemy.

Kilka najważniejszych, to:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowy styl żywienia,
  • jako powikłanie niektórych chorób przewlekłych, np. niedoczynności tarczycy, czy schorzeń nerek lub wątroby,
  • czasem jako skutek przyjmowania niektórych leków, np. kortykosterydów.

Jak można obniżać poziom „złego” cholesterolu?

Skuteczna i szczególnie mocno polecana jest dieta śródziemnomorska, czyli taka, w której podstawą są warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby oraz ograniczenie tłuszczów zwierzęcych na korzyść roślinnych. Wśród nich faworytem jest oliwa z oliwek. Wśród ryb – tłuste ryby morskie, jak tuńczyk, makrela, łosoś, śledzie, szprotki. Dobre wyniki w obniżaniu LDL dają suplementy. Godne polecenia są kwasy omega 3.

Jakie mamy wnioski?

Po pierwsze – co najmniej raz w roku SPRAWDZAMY poziom cholesterolu i trójglicerydów. Po drugie – nawet przy prawidłowych wynikach profilaktycznie sterujemy dietę w kierunku śródziemnomorskiej. Po trzecie – w przypadku wysokich poziomów cholesterolu HDL i/lub trójglicerydów, zasięgamy porady lekarza. Przy nieznacznie przekroczonych normach możemy próbować ratować się samodzielnie dietą i suplementami oraz ziołami, ale częściej wówczas kontrolujemy, czy mamy tu sukcesy.

Wyżej opisane badania można zupełnie niedrogo wykonać u nas – www.medica2000.pl. Na naszej stronie znajduje się aktualny cennik. Zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godz. 8,00-10-00 (zawsze na czczo).

W razie potrzeby także u nas można skorzystać z porady internisty. Info także na naszej stronie, j.w.

Z a p r a s z a m y