Holistyczne podejście – co oznacza?

Termin holistycznego (całkowitego) podejścia do pacjenta przejawia się w kulturze dość gorliwie. Rzucone jako hasło brzmi kusząco, lecz co tak naprawdę się za nim kryje?

Holistycznie (systemowo) – oznacza nie rozdzielając na poszczególne obszary. Mając świadomość, że odrębne organy i układy są ze sobą połączone i mają na siebie wpływ, ponieważ tworzą całość. Szukając przyczyn daleko idących, a nie powierzchniowych.

W praktyce oznacza to, że wpływ na nasze życie i dobrostan mają czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Sposób naszego odżywiania, tempo życia, jakość snu, ilość aktywności fizycznej, emocje, myśli, przeżycia – to tylko część składowych naszego samopoczucia i zdrowia.

Często doszukując się przyczyny choroby, okazuje się, że leży ona gdzie indziej niż jej źródło. Leczy się zatem człowieka, a nie tylko chorobę. Stawia się na równowagę między umysłem a ciałem, które są ze sobą powiązane, tworząc jedność. Holizm uwzględnia różne sfery życia człowieka: fizyczną, psychiczną, społeczną i duchową.

Już Hipokrates twierdził: „by leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”.

Kluczowa w holistycznym spojrzeniu na pacjenta jest też atmosfera: pełna empatii, zrozumienia, bezpieczeństwa, ciepła i kojąca.

Działając w obrębie jednej płaszczyzny, możemy wpłynąć na zupełnie inną, wydawałoby się pozornie z nią nie powiązaną.

Najważniejszą wartością i misją naszej Przychodni jest spojrzenie na człowieka kompleksowo – zapewnienie profesjonalnej opieki w przyjaznej atmosferze. Gwarantujemy szereg specjalistów oraz indywidualne podejście. Zapraszamy do Warsaw Spring Clinic, aby odzyskać harmonię i witalność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *