Mgła mózgowa, czyli mózg w chmurze

Mgła mózgowa (brain fog, lekkie zaburzenie świadomości) to termin nienowy, ale w ostatnim czasie zostaje uaktualniany. Staje się to za sprawą wirusowej choroby COVID-19, która zaburza funkcjonowanie wielu dziedzin życia na świecie. Jej skutki szczególnie potrafią dokuczyć osobom, które ją przechorowały. I nie są to zakłócenia na dwa-trzy dni, bowiem mgła mózgowa po „covidzie” potrafi utrzymywać się przez kilka miesięcy od wyzdrowienia i często nie ma zamiaru ustąpić samoistnie.

Do najczęstszych objawów należą:

  • poczucie zagubienia i trudności w skupieniu uwagi,
  • „uciekanie słów”, trudności z zapamiętywaniem i przypominaniem,
  • poczucie otępienia i lęk,
  • uczucie zmęczenia i przewlekłe bóle głowy.

Oczywiście nie u każdego muszą występować wszystkie powyższe objawy, ale można sobie wyobrazić, jak utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto są to dolegliwości spotykane w innych schorzeniach, na przykład w depresji czy zespołach otępiennych (np. chorobie Alzheimera). Dlatego ważna jest właściwa diagnoza.

Jak wynika z badan i obserwacji, skutki neurologiczne po przechorowaniu COVID-19 dotykają nie tylko osób starszych, ale także wielu młodych. W świetle ostatnich badań, średnia wieku to 48 lat.

Nie do końca wiadomo, dlaczego opisywane objawy ze strony mózgu pojawiają się w wyniku przechorowania choroby wirusowej nie skierowanej bezpośrednio na układ nerwowy. Wiadomo natomiast, że ich wystąpieniu mogą towarzyszyć objawy somatyczne, jak nadciśnienie czy wysoki poziom cukru, a także zaburzenia hormonalne, które pojawiają się u licznych osób.

Szybka i skuteczna pomoc osobom dotkniętym objawami mgły mózgowej, to po pierwsze badania laboratoryjne, po drugie – konsultacja internistyczna. Są też przypadki, w których konieczna jest konsultacja psychologiczna, dla dokonania właściwej diagnozy różnicowej ze wspomnianymi schorzeniami typu psychicznego. Ponadto psycholog potrafi doradzić, jak zmodyfikować po chorobie styl życia, w ramach indywidualnych możliwości osoby badanej. Istnieją bowiem sposoby w naszym zachowaniu, które mogą przyczynić się do szybszego pozbycia się uciążliwej mgły mózgowej. Specjaliści potrafią odpowiednio zmotywować do tego ozdrowieńców, którzy zwłaszcza po przebyciu ciężkiej postaci COVID-19 potrzebują także wsparcia emocjonalnego.

W naszej Przychodni można zdiagnozować zaburzenia ze strony układu nerwowego po przebyciu Covid-19 (i nie tylko wtedy):

  • mamy możliwość wykonania badań laboratoryjnych w potrzebnym zakresie,
  • zapewniamy konsultację doświadczonego lekarza internisty,
  • w razie potrzeby możliwa jest konsultacja psychologa klinicznego.

Zapraszamy do nas po pomoc specjalistyczną oraz zapewniamy o bardzo kompetentnym oraz życzliwym działaniu naszych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *