Telefon kontaktowy: +48 664 134 903
Adres: ul. Smolna 32/2, 00-375 Warszawa
Mgła mózgowa (brain fog, lekkie zaburzenie świadomości) to termin nienowy, ale w ostatnim czasie zostaje uaktualniany. Staje się to za sprawą wirusowej choroby COVID-19, która zaburza funkcjonowanie wielu dziedzin życia na świecie. Jej skutki szczególnie potrafią dokuczyć osobom, które ją przechorowały. I nie są to zakłócenia na dwa-trzy dni, bowiem mgła mózgowa po „covidzie” potrafi utrzymywać się przez kilka miesięcy od wyzdrowienia i często nie ma zamiaru ustąpić samoistnie.
Do najczęstszych objawów należą:
- poczucie zagubienia i trudności w skupieniu uwagi,
- „uciekanie słów”, trudności z zapamiętywaniem i przypominaniem,
- poczucie otępienia i lęk,
- uczucie zmęczenia i przewlekłe bóle głowy.
Oczywiście nie u każdego muszą występować wszystkie powyższe objawy, ale można sobie wyobrazić, jak utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto są to dolegliwości spotykane w innych schorzeniach, na przykład w depresji czy zespołach otępiennych (np. chorobie Alzheimera). Dlatego ważna jest właściwa diagnoza.
Jak wynika z badan i obserwacji, skutki neurologiczne po przechorowaniu COVID-19 dotykają nie tylko osób starszych, ale także wielu młodych. W świetle ostatnich badań, średnia wieku to 48 lat.
Nie do końca wiadomo, dlaczego opisywane objawy ze strony mózgu pojawiają się w wyniku przechorowania choroby wirusowej nie skierowanej bezpośrednio na układ nerwowy. Wiadomo natomiast, że ich wystąpieniu mogą towarzyszyć objawy somatyczne, jak nadciśnienie czy wysoki poziom cukru, a także zaburzenia hormonalne, które pojawiają się u licznych osób.
Szybka i skuteczna pomoc osobom dotkniętym objawami mgły mózgowej, to po pierwsze badania laboratoryjne, po drugie – konsultacja internistyczna. Są też przypadki, w których konieczna jest konsultacja psychologiczna, dla dokonania właściwej diagnozy różnicowej ze wspomnianymi schorzeniami typu psychicznego. Ponadto psycholog potrafi doradzić, jak zmodyfikować po chorobie styl życia, w ramach indywidualnych możliwości osoby badanej. Istnieją bowiem sposoby w naszym zachowaniu, które mogą przyczynić się do szybszego pozbycia się uciążliwej mgły mózgowej. Specjaliści potrafią odpowiednio zmotywować do tego ozdrowieńców, którzy zwłaszcza po przebyciu ciężkiej postaci COVID-19 potrzebują także wsparcia emocjonalnego.
W naszej Przychodni można zdiagnozować zaburzenia ze strony układu nerwowego po przebyciu Covid-19 (i nie tylko wtedy):
- mamy możliwość wykonania badań laboratoryjnych w potrzebnym zakresie,
- zapewniamy konsultację doświadczonego lekarza internisty,
- w razie potrzeby możliwa jest konsultacja psychologa klinicznego.
Zapraszamy do nas po pomoc specjalistyczną oraz zapewniamy o bardzo kompetentnym oraz życzliwym działaniu naszych specjalistów.