Stan zapalny – stan podstępny w ciele człowieka

Różnego rodzaju „zapalenia” znamy niemal wszyscy. Zapalenie ucha, zapalenie gardła, stan zapalny wyrostka robaczkowego itd. To są silne reakcje organizmu na infekcje oraz na urazy. Należą do schorzeń ostrych, czasem nagłych i niemal zawsze wymagają medycznej interwencji. Objawiają, się w tak widoczny sposób, że nie da się ich nie zauważyć – ból, zaczerwienienie, obrzęk są odczuwalne i dolegliwe. Silne jest też zwykle cierpienie związane z ostrym stanem zapalnym, niejako ponaglające nas do wizyty u lekarza.

Inaczej objawia się przewlekły stan zapalny, gdy zacznie się toczyć w naszym ciele. Pojawiają się: przewlekłe uczucie zmęczenia, bóle głowy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, alergie, problemy z wagą itd.

Naukowcy podają kilka ważnych przyczyn przewlekłych stanów zapalnych.

Czy chcemy, czy nie – wywoływać je może niewłaściwa dieta. Polega ona na preferowaniu pokarmów o zbyt dużej (nieraz ogromnej) ilości tak zwanych tłuszczów trans. Z odwrotnej, strony, czyli braków – niedobór kwasów omega 3 również może powodować przewlekłe stany zapalne. Podobnie niedobory wit. D3.

Tłuszcze trans to utwardzane oleje roślinne, występujące w tak lubianych produktach jak ciastka, batoniki, paczki, majonez…Lista produktów zawierających te niezwykle szkodliwe tłuszcze jest niestety, bardzo długa. Przede wszystkim twarde margaryny, a także czipsy, krakersy – wszelkie słone przekąski zawierają utwardzone oleje roślinne, będące nośnikami tłuszczów trans. Także chleb (!) , zupy w proszku, utwardzone serki, a z mięs szczególnie wołowina.

Kwasy omega 3, pochodzenia roślinnego oraz roślinne oraz zawarte w rybach morskich, stanowią natomiast ochronę organizmu przed stanami zapalnymi.

Ich działanie prozdrowotne jest tak szerokie, że nikt nie powinien się zastanawiać nad uzupełnianiem diety w tym zakresie, a nawet nad suplementacją dostępnymi preparatami. Kwasy omega 3 wspomagają bowiem:

  • pracę mózgu,
  • serce i cały układ krwionośny,
  • działają przeciwnowotworowo,
  • przyczyniają się do poprawy działania narządu wzroku,
  • wzmacniają układ odpornościowy,
  • przeciwdziałają alergiom,
  • i jeszcze wzmacniają kości i stawy.

Z powyższej listy wynika niezbicie, że te dobroczynne kwasy chronią organizm przed powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych, wzmacniając tak wiele układów organizmu.

A należą do najbardziej deficytowych tłuszczów w diecie człowieka…

Wśród przyczyn przewlekłych stanów zapalnych, wymienia się także otyłość, brak lub niewielką aktywność fizyczną oraz przewlekłe niedobory snu. Każdy z tych czynników z jednej strony wymagałby oddzielnego omówienia, ale z drugiej informacje o prozdrowotnych właściwościach aktywności fizycznej, utrzymywania prawidłowej masy ciała oraz zdrowego snu, są powszechnie dostępne. Tematy te spotykamy w publikacjach prozdrowotnych i rozmaitych akcjach informacyjnych prowadzonych w mediach.

Dlaczego przewlekłe stany zapalne należy diagnozować oraz zwalczać w energiczny sposób?

Wymowne są suche dane. Przewlekłe stany zapalne powodują w organizmie:

  • nowotwory,
  • miażdżycę,
  • choroby serca i naczyń krwionośnych,
  • cukrzycę typu 2,
  • astmę,
  • choroby neurodegradacyjne, z których jedną jest choroba Alzheimera,
  • zapalenie stawów,
  • zaburzenia nastroju a nawet depresję.

Jak wykrywa się przewlekły stan zapalny? Przede wszystkim problem ten powinien być przedmiotem profilaktycznych badań krwi, a zwłaszcza przy podejrzeniach, że już „coś się tli” i są jakieś niespecyficzne objawy, wymienione powyżej.

W badaniu krwi ważne są:

  • wyniki poziomu białka CRP,
  • wyniki tzw. OB (odczyn Biernackiego) ,
  • obraz morfologiczny krwi,
  • poziom żelaza.

Wyniki badań laboratoryjnych powinien ocenić lekarz internista, w połączeniu z badaniem stanu somatycznego pacjenta i wiedzy na temat jego subiektywnego samopoczucia. Szczegółowy wywiad pozwoli lekarzowi na postawienie właściwej diagnozy, uwzględniającej tryb życia osoby badanej, ewentualnego przemęczenia i niedosypiania.

W niektórych przypadkach konieczna będzie konsultacja ze specjalistą dietetykiem.

W przychodni Medica2000 dysponujemy pełną gamą możliwości diagnozowania w przypadku podejrzenia przewlekłego stanu zapalnego oraz w profilaktyce takich schorzeń.

  1. Zapewniamy szybką diagnostykę laboratoryjną. Do punktu pobrań krwi nie wymagamy skierowań i zapewniamy fachowe oraz życzliwe działanie naszych pań pielęgniarek. Zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 – 10.00, zawsze na czczo.
  2. Z wynikami badań można niemal z dnia na dzień umówić się na wizytę do lekarza internisty, a także w razie potrzeby, do dietetyka.

Przewlekłe stany zapalne to częsta przypadłość, nieraz lekceważona i przez to zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty – bo wszyscy znamy hasło: LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *