Zaburzenia psychosomatyczne, czyli kiedy boli dusza

Związek między psychiką a ciałem zastanawiał filozofów od czasów starożytnych. Powstały teorie, mówiące o tym, że są to dwa osobne byty, niezależne od siebie. Duszą nazywano obecnie przebadane elementy mózgu. Powszechnie uważa się, że psyche (dusza, mentalność) jest ściśle powiązana z somą (ciałem). Przykładem na to jest obecność zaburzeń psychosomatycznych, czyli takich gdzie dolegliwości odczuwane przez ciało, mają swoje źródło w psychice. Stan psychiczny ma wpływ nie tylko na zmiany w funkcjonowaniu i strukturze organizmu, ale także na przebieg choroby i nasilanie się objawów.

Najczęstszą przyczyną występowania problemów o podłożu psychicznym jest odczuwanie przewlekłego stresu. Z racji, że każdy z nas inaczej reaguje na ten sam bodziec, znaczenie ma nie dany stresor, a nasza interpretacja sytuacji i regulacja pojawiających się emocji.

Do Chicagowskiej siódemki, czyli listy chorób psychosomatycznych zaliczamy:

  • astma oskrzelowa
  • atopowe zapalenie skóry
  • choroba wrzodowa żołądka
  • choroby zapalne jelita grubego
  • nadciśnienie tętnicze
  • nadczynność tarczycy
  • reumatoidalne zapalenie stawów

Zaburzeniem psychosomatycznym mogą być również bóle (głowy, brzucha, klatki piersiowej, pleców), ale także łatwość łapania infekcji, ponieważ wytwarzany podczas przewlekłego stresu hormon kortyzol, zmniejsza zdolność organizmu do tworzenia przeciwciał a w konsekwencji obniża odporność. Jako, że jest to zjawisko nadal badane, lista dolegliwości rozszerza się do: alergii, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, migren, zaburzeń funkcjonowania serca czy zaburzeń odżywiania.

Podstawą leczenia jest prawidłowe rozpoznanie i indywidualność w podejściu. Współpraca lekarzy a przede wszystkim psychologa może pomóc w poprawie komfortu życia. Warto zadbać o zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną, nie zapominając o redukcji poziomu stresu i relaksie. To, co przytłaczające i wyparte z psychiki, znajdzie swoje ujście w ciele.

Skoncentrowanych na holistycznym podejściu i doświadczonych specjalistów znajdą Państwo w naszej Przychodni. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *